1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kalekim 50’inci yılında sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

Kalekim 50’inci yılında sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye yapı kimyasalları sektöründe 50’nci yılını kutlayan Kalekim, sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Toplumsal sorumluluk anlayışı doğrultusunda sürdürülebilirlik ve çevre konularına öncelik veren Kalekim’in, paylaştığı 2022 yılı sürdürülebilirlik raporu için Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu “Kalekim’in 50’nci, Cumhuriyetimizin de 100’üncü yılında sektöre armağan ettiğimiz rehber niteliğindeki bu raporu, sürdürülebilirlik adına çok değerli bir çalışma olarak görüyoruz. Sürdürülebilir bir gelecek ve çocuklarımıza bırakmak istediğimiz yeşil bir dünya için hepimize ayrı ayrı sorumluluklar düşüyor” dedi.

Kalekim, sürdürülebilirlik hedefleri, uygulamaları ve performansının yanı sıra daha yaşanabilir bir dünya için atacağı adımları içeren 2022 yılı sürdürülebilirlik raporunu paylaştı. Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiavite – GRI) 2021 Standartlarına uyumlu olarak hazırlanan rapor ayrıca şirket faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma amaçlarına sağladığı katkıyı da göstermektedir.

1973 yılında kurulan ve yarım asrı geride bırakan Kalekim, seramik yapıştırıcıları ve derz dolguları üretimiyle başladığı faaliyetlerine bugün, inşaat sektörünün her türlü yapı kimyasallarını üreterek devam ediyor. Üretim teknolojisine ve Ar&Ge faaliyetlerine yaptığı yatırımlarla en yüksek kalitede ürünler üreten marka, müşteri odaklı yaklaşımı ön planda tutarak faaliyet gösterdiği tüm coğrafyalarda büyük bir güç ve örnek bir şirket konumunda.

Kalekim, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlar bazında ortak değere odaklanarak gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmayı hedeflemektedir. Bu amaçla ekosistemindeki tüm paydaşları ile birlikte hareket etmek, yaşam alanlarına yeni anlamlar katmak ve sürdürülebilirliği hayatın bir parçası haline getirmek için çalışmaktadır.

Kalekim’in son yıllarda göstermiş olduğu başarılı iş sonuçlarının altında yatan en önemli etmenlerden birinin sürdürülebilir bakış açısı olduğuna dikkat çeken Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız bu anlamlı yılda, ayrıca Kalekim olarak, sektördeki 50’nci yılımızı geride bırakıyoruz. Kalekim Ailesi olarak, 1973 yılında başladığımız üretim yolculuğumuzda yarım asrı geride bırakmanın heyecan ve gururunu taşıyoruz. 

Seramik yapıştırıcıları ve derz dolguları üretimi ile başladığımız bu yolculuğa, bugüne kadar pek çok ilki ve yeniliği sığdırdık. Türkiye yapı kimyasalları sektörünün öncü markası ve ülkesinin küresel pazarlardaki önemli bir değeri olarak, bundan sonra da sürdürülebilir bir gelecek adına ilklerimiz ve yeniliklerimiz ile ülkemiz ve insanımız için çalışmaya, üretmeye ve değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Tam 50 Yıldır Daima En İyi

Kalekim, sürdürülebilir bir büyümeyi başarmanın yolunun sürekli iyileştirmeden geçtiğinin bilinci ile Kale Grubunun başlattığı “İyi Bak Dünyana” hareketi doğrultusunda ilerlemektedir. “İyi Bak Dünyana” hareketi sürdürülebilirlik konusunda yolumuzu aydınlatmakta olup bu hareket ile işimize, kentimize, ülkemize iyi bakmayı, değer katmayı ve etkimizi sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz.

 

Timur Karaoğlu, “Sürdürülebilir bir şirket olabilmek için ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerin yakından takip edilmesi ve bu gelişmeler ile kurumsal yönetimin bütünleştirilmesi gerekmektedir. Şirketlerin başarılı iş sonuçlarının yanında ekosistemindeki gereksinimleri de dikkate alarak toplumsal faydaya odaklanması beklenmektedir. İnsana ve çevreye saygılı, topluma sürdürülebilir değer katan bir şirket olarak, Kalekim’in son yıllarda göstermiş olduğu başarılı iş sonuçlarının altında yatan en önemli etmenlerden birisi de bu bakış açısı olmuştur.

Son dönemde yaşanan iklim krizi, bu krize bağlı yaşanan doğal afetler, pandemi, hammadde fiyatlarında yaşanan artış, global gelir dağılımındaki artan dengesizlik gibi unsurların, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ÇSY) konularının önemini daha da göz önüne taşıdığı bir dönemden geçiyoruz. Kurulduğu yıldan itibaren sürdürülebilirlik yaklaşımını özümseyen, önceliklendiren ve hayata geçiren Kale Grubu’nun başlatmış olduğu “İyi Bak Dünyana” hareketi doğrultusunda sürdürülebilirlik temelinde; Sürdürülebilir İş Modeli oluşturulması, Enerji ve Kaynaklarının etkin ve verimli yönetimi, insanı merkeze alan Kültürel Dönüşüm sağlanması, etki odaklı ve ortak fayda temelinde Toplumsal Fayda yaratılması stratejilerini oluşturduk” diye konuştu.

 

Paydaşlarımıza Çağrımız: İyi Bak Dünyana 

“İnsana ve çevreye saygılı, topluma sürdürülebilir değer katan bir şirket olarak, üretimimizin her aşamasında kaliteden ödün vermeden; paydaşlarımıza daima en iyi ve en yeniyi sunma hedefiyle çalışıyoruz. Kalekim olarak, hedeflerimize doğru hızla ilerlerken şüphesiz sürdürülebilirlik en önemli odak noktamızı oluşturuyor. Özellikle Grubumuzun başlattığı “İyi Bak Dünyana” hareketini; sürdürülebilir bir dünya için hepimizi değiştirecek, dönüştürecek ve toplumda farkındalık yaratacak önemli bir çağrı olarak görüyoruz. Biz de bu çağrı doğrultusunda, ekosistemimizde liderlik yaparak fark yaratan proje ve uygulamalarımızla doğaya yeşil bir iz bırakmaya çalışıyoruz.

Bu kapsamda, 2015’ten bu yana ISO 14064 standardı çerçevesinde “Karbon Ayak İzi” emisyonlarımızı azaltmaya yönelik, pazara ve hammaddeye yakın çoklu tesis yapılanmasından sevk mesafelerinin kısaltılmasına kadar birçok adım attık. Bu sayede son 8 yıl içerisinde CO2 salım oranımız %21 azalmış oldu. Sağladığımız bu başarının sonucu olarak 2021 yılında ikinci kez “Düşük Karbon Kahramanı” seçildik.  Yenilenebilir enerji kapsamında 2023 yılında öncelikli olarak grup içi ihtiyacın karşılanması amacıyla 6,05 milyon $’lık  6 mWe Güneş Enerji Sistemi (GES) kurulmasına karar verilmiştir. Kurulacak GES ile yaklaşık olarak 7.196 ton karbon tasarrufu sağlaması beklenmektedir. Bundan sonra da sürdürülebilirlik yaklaşımımızdan ödün vermeden, stratejilerimiz doğrultusunda gelecek nesillere daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kalekim 50’inci yılında sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGT Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin