1. Haberler
  2. Kültür & Sanat
  3. Zorlu PSM 10. Sezonunu 900 Etkinlikte 500 Binden Fazla Sanatseveri Ağırlayarak Tamamladı!

Zorlu PSM 10. Sezonunu 900 Etkinlikte 500 Binden Fazla Sanatseveri Ağırlayarak Tamamladı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehrin kültür sanat hayatına yön vererek sanatseverler için ilham verici, özgür, yaratıcı ve dönüştürücü bir deneyim yaratmaya devam eden Zorlu PSM, 10. sezonunu dansın, müziğin ve tiyatronun en iyi örneklerini sunan 900 etkinlikte 500 binden fazla sanatseveri ağırlayarak tamamladı. Yerli ve yabancı müzik sahnesinin dev isimlerini izleyicileriyle buluşturan Zorlu PSM, dünyaca ünlü müzikaller ve şovları, uluslararası müzik festivallerini ve ses getiren yerli tiyatro yapımlarını sahnelerinde misafir ederken sektöre yatırım yaptığı projeleri ve kültür sanatı her kesime ulaştırma hedefini taşıyan sosyal fayda projelerini de hayata geçirdi.

10. sezonuna #OnlarıÇokSeviyoruz mottosuyla başlayan Zorlu PSM, Türkiye’nin kültür sanat hayatına katkı sunmayı amaç edinen bir kurum olarak 10. sezon programında yine dünyaca ünlü isimleri ağırladı ve kültür sanat alanında önemli projeleri hayata geçirdi. 

Zorlu PSM Genel Müdürü Filiz Ova, “Zorlu PSM olarak kültür-sanat yolculuğundaki 10. yılımızı büyük başarılara imza atarak tamamlıyoruz. Her sezon olduğu gibi bu yıl da dünya çapındaki müzisyenler, oyuncular, efsaneleşmiş müzikaller ve yapımlar, genç müzisyenler ve alternatif sesler sahnelerimizdeydi. Türkiye’de farklı türleri takip eden tüm sanatseverlerin dünyasını değiştirecek, ilham verici, kapsayıcı ve eğlenceli bir etkinlik programına imza atmaya her sezon özen gösteriyoruz, 10. sezonumuzu da aynı yaklaşımla geride bıraktık. 10 yıldır bizlerle el ele yürüyen tüm paydaşlarımıza ve sahnelerimizde bizleri yalnız bırakmayan sanatseverlerle teşekkür ederiz. Yeni sezonda ülkemizi kültür sanat alanında daha ileriye taşıyacak yepyeni prodüksiyonları ve dünyaca ünlü isimleri ağırlamaya, kültür sanat aktivitelerini her kesime ulaştırma hedefini taşıyan projelerimize ve sektörümüze katkı sağlayacak faaliyetlerimize devam edeceğiz.”

 

Dünya ünlü müzisyenler ve yerli müziğin en iyileri bir kez daha Zorlu PSM’deydi!

Sezon açılış konserinde dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say ve yeni medya sanatçısı Refik Anadol’u aynı sahnede buluşturarak “Hayat Ağacı” süitinin dünya prömiyerini seyircilerle buluşturan Zorlu PSM sezon boyunca Kings of ConvenienceEditorsTravisGogo PenguinMitskiHiromiSnarky PuppyLola MarshNew Model ArmyKerala Dust gibi dünyaca ünlü isimleri ağırlarken bu yıl tarihinde ilk kez 3 güne yayılarak Sónar İstanbul ve MIX Festivali ile binlerce müziksevere unutulmaz anlar yaşattı. Zorlu PSM 10. sezonuna özel projeleriyle de müzikseverlere farklı deneyimler yaşattı. Zorlu PSM, EFG Londra Caz Festivali ve British Council iş birliğiyle hayata geçirdiği Air Anatolia projesiyle Anadolu saykedelik müzik mirası İngiliz müzik sahnesine taşıyarak Londra Caz Festivali’nde ve kendi sahnesinde özel bir müzikal etkinliğe imza attı. Zorlu PSM’nin dünyaca ünlü isimlerle yaz aylarına damga vuran PSM Loves Summer by %100 Müzik serisinde yine yabancı müzik sahnesinin enleri ağırlandı. Molchat DomaRóisín Murphy, Baxter DuryTash Sultana Moderat, Benjamin Clementine elektronik müzikten post punk’a kadar uzanan müzik yelpazesinde dünyaca ünlü müzisyenler yaz aylarında peş peşe sahne alarak Zorlu PSM’yi uzun soluklu bir festival alanına dönüştürdü. Diğer yandan ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından DasDas ve İhtiyaç Haritası iş birliğiyle bölgedeki öğrencilerin eğitimine destek olmak üzere Türkiye’nin önde gelen müzisyen ve oyuncularının yer aldığı Dayanışma Sahnesi’ni gerçekleştirdi.

 

Dünyaca ünlü yapımlar, en iddialı oyunlar bu sezon da Zorlu PSM’deydi!

Her sezonunda dünyaca ünlü klasiklere yer veren Zorlu PSM, muhteşem sahne tasarımının yanında usta oyuncuları, milyonların ezberlediği şarkıları ve hayranlık uyandıran koreografileriyle efsaneleşmiş Notre Dame de Paris Müzikali’ni 15 gün boyunca 21 gösterimle İstanbul’a taşıdı. Yönetmen ve koreograf Jean-Christophe Maillot’un liderliğindeki dünyaca ünlü Monte Carlo Balesi 50 dansçıdan oluşan büyüleyici bir kadroyla yeniden yorumlandığı Shakespeare’in eşsiz yapıtı Romeo & Juliet ise Türkiye’de ilk kez iki gece üst üste Zorlu PSM’de sanatseverlerle buluştu.

Zorlu PSM’nin 2013 yılındaki açılış konserine imza atan, dünyaca ünlü besteci ve piyanist Ludovico Einaudi ise Zorlu PSM’nin 10. sezonuna özel olarak bir kez daha sanatseverlere unutulmaz anlar yaşattı. Yerli prodüksiyonlara verdiği önemi sürdürerek Cumhuriyetin 100. yılına özel bir projeye imza atan Zorlu PSM, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment ortaklığı, Zorlu Holding ve Grup şirketlerinin katkılarıyla hazırlanan 1923 müzikali ile Türkiye tiyatro tarihinin en büyük ve en kapsamlı yerli müzikal projelerinden birine imza attı. 

Ayrıca geçtiğimiz sezonlarda ilk kez Zorlu PSM Prodüksiyon’un kendi yapımı olarak seyirciyle buluşan, Öner Erkan ve Ece Dizdar’ın yer aldığı Evlilikten Sahneler, Evrim Doğan ile Umut Kurt’un yer aldığı, Mark Levitas’ın yönetmenliğini üstlendiği ve Yeşim Özsoy’un kaleme aldığı Kum Zambakları oyunlarının ardından bu sezonda Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleme aldığı Kibrit’in Ucunda oyununu başarılı oyuncu Rıza Kocaoğlu’nun performansıyla sahnelendi. Öte yandan BKM, Zorlu PSM ve ID ortaklığında 2019 yılından bu yana gişe rekorları kıran, 23. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Haldun Dormen Özel Ödülü ve En İyi Koreografi Ödülü’nün sahibi olan Alice müzikali final yaparken Saatleri Ayarlama EnstitüsüSidikli KasabasıRichardTozAşınmaCanavarCimriKral LearKundakçıAmadeusKüheylanTimsah Ateşi gibi sevilen oyunlar Zorlu PSM sahnelerindeydi.

 

Zorlu PSM kültür sanata katkıda bulunan projelerini hayata geçirmeye devam etti!

Zorlu PSM geniş bir programın yanı sıra, toplumun tüm kesimini sanatla tanıştırmayı ve kültür sanatın sürdürülebilirliğine katkı sağlayan yeni projeleri de hayata geçirdi.

Sektörün öncü kurumlarından biri olarak kültür sanatı her kesimle buluşturmayı hedefleyen Zorlu PSM “İlk Konserim, İlk Tiyatrom PSM’de” projesini hayata geçirerek İstanbul’da dezavantajlı bölgelerde yaşayan, hayatında hiç konsere ya da tiyatroya gidememiş yetişkinler ve çocukları, alanında uzman sivil toplum kuruluşları SosyalBen ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın ortaklığındaki Zorlu PSM’deki konser ve tiyatro etkinliklerinde ağırlamaya başladı.

 

Diğer yandan sahne arkasındaki istihdama katkı sağlamak için Türkiye’de bu alanda hazırlanmış ilk eğitim programı olan ve sahne yönetimi alanında nitelikli insan kaynağının oluşturulması, yetkinliklerinin arttırılması hedefiyle Bilgi Üniversitesi iş birliğinde, 25 öğrencinin mezun olduğu ‘’Zorlu PSM Backstage Academy Sahne Teknisyenliği Eğitim Programı’’ hayata geçirildi. Sektörel ağ oluşturma hedefini sürdüren Zorlu PSM, tiyatroya yeni yetenekler kazandırmak hedefiyle geçtiğimiz yıl ücretsiz olarak tiyatroda yönetmenlik, yazarlık ve yapımcılık eğitimlerini kapsayarak başlattığı PSM Atölye’nin ikinci yılını tamamladı. Mey|Diageo’nun kurumsal desteğiyle düzenlenen PSM Atölye’de iki sezon boyunca toplamda 18 farklı oyun geliştirildi. 

 

Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Zorlu Performans Sanatları Merkezi 10. sezonunu kutluyor! 10 yıldır ilham verici sanat deneyimleri yaratarak ve dünya sanatına ev sahipliği yaparak daha çok insana sanatı keşfetmeleri ve sanatla dönüşmeleri için ilham veriyor! Ulusal ve uluslararası kültürel iş birlikleri, seçkin kurum ve sanatçılarla olan ortak çalışmalarıyla sanatseverler ve yeni sanat izleyicileri için özgür, yaratıcı, dönüştüren ve geliştiren bir sahne yaratıyor. Bugünün ve yarının sanatçılarına hayal dünyalarını geliştirecek yaratıcı fırsatlar sunuyor ve onlara destek oluyor! Onuncu sezonunda “Onları Seviyoruz” mottosuyla 10 yıllık geçmişinde ağırladığı tüm sanatçıları kutlayan Zorlu PSM sanata gönülden bağlı, yaklaşık 150 çalışanıyla birlikte yenilenmeye ve sürprizler sunmaya devam ediyor. Bugüne kadar 5 milyondan fazla sanatseveri ağırlayan Zorlu PSM, Türkiye’deki kültür sanat faaliyetlerinin yaklaşık yüzde 15’ini gerçekleştiriyor. Dünyaca ünlü müzikallerden, dünya çapındaki müzisyenlere, büyük prodüksiyonlu tiyatrolardan tek kişilik performanslara kadar uzanan nitelikli kültür sanat etkinliklerini sanatseverlerle buluşturan ve dünya standartlarında bir donanıma sahip olan Zorlu PSM, global bir sahne olma vizyonuyla hareket ediyor. Yenilikçi, dinamik, güncel, güvenilir, eğlenceli, çok sesli kapsayıcı, iddialı, sıra dışı yapısıyla performans sanatları merkezi olmanın ötesine geçerek kültür sanat sektörünün gelişimine katkı sağlıyor. Zorlu PSM, 7 farklı mekanda benzersiz bir kültür-sanat deneyimi sunuyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zorlu PSM 10. Sezonunu 900 Etkinlikte 500 Binden Fazla Sanatseveri Ağırlayarak Tamamladı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGT Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin