1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türk moda endüstrisi tasarım ve katma değeri bir araya getiriyor

Türk moda endüstrisi tasarım ve katma değeri bir araya getiriyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de ihracatçı birlikleri arasında katma değeri en yüksek ihracat gerçekleştiren ve sürdürülebilir dönüşüme liderlik eden Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle bu sene 17’incisini düzenlediği EİB Moda Tasarım Yarışması’nda finalistler 4 Eylül’de İzmir Arena’da açıklanıyor.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “Tasarım yarışmalarının katma değerli ihracata giden yolda, yetenekli tasarımcıların keşfedilmesinde önemli bir rolü var. Biz Türk moda endüstrisi olarak tasarım ve katma değeri bir araya getiriyoruz. Türkiye’nin hazırgiyim sektörü ihracat birim fiyatı 15,8 dolarken, EHKİB olarak ihracat birim fiyatımız 21,3 dolar. Hazırgiyim sektörünün kilogram başına ihracat değeri Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde, bunda etkili olan faktör, sektörün tasarım gücü.” dedi.

EHKİB Sosyal Organizasyonlar ve Yarışma Komitesi Başkanı Tuğba Hazar, “EHKİB olarak bütün projelerimizde olduğu gibi tasarım yarışmalarımızda da vizyonumuzun ana eksenini sürdürülebilirlik oluşturuyor. Bu yıl 17’incisini düzenlediğimiz Moda Tasarım Yarışmamızda, sürdürülebilir moda kavramının önemini SEED konseptimiz ile öne çıkarıyoruz. Bu sene toplam nakdi ödülümüzü de yükselttik. Yarışmaya yine rekor bir katılım vardı, 250 dosya ile başvuru yapıldı.” diye konuştu.

 

EİB Moda Tasarım Yarışması hakkında

Bugüne kadar sektöre Emre Erdemoğlu, Merve Uçar, Mahmut Ağaç, Özlem Erkan, Orkun Sevim, Harun Çifçi gibi başarılı tasarımcıları kazandıran Moda Tasarım Yarışmamız geçmiş senelerde Uyanış, Karnaval, Göç, Manipulasyon, Giz, Varoluş, Re-FORM, Newstalgia, The Message Tech-tility ve Contact-less temaları ile organize edildi. EİB 17’inci Moda Tasarım Yarışmasının bu seneki teması ise SEED- Tohum.

 

Yurtdışı eğitim bursu ve dünyanın en ünlü fuarlarını ziyaret etme şansı

Yarışma kapsamında ilk üç dereceyi alan finalistler nakdi ödüllerin yanı sıra Ticaret Bakanlığı’nın onayı halinde yurt dışında eğitim fırsatına da sahip oluyor. İlk 10 finalist bu ödüllerin yanında EHKİB Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde yine EHKİB tarafından milli katılım organize edilen moda sektörünün önde gelen moda fuarlarını ziyaret hakkı elde ediyor. (Bu kapsamda ziyaret edilen fuarlar: Fransa/Paris’te senede 2 kez düzenlenen Premiere Vision Paris fuarı ile Almanya-Münih’te senede 2 kez düzenlenen Munich Fabric Start fuarı)

EİB 15.Moda Tasarım yarışmasının finalistlerinden Ayşe Kaya Fransa-Paris’te bulunan Instıtut Français de la Mode moda okulunda, 16.yarışmanın finalisti Eda Polat ise İtalya-Milano’da bulunan NABA moda okulunda eğitimlerine devam ediyor.

 

Ocak-Temmuz döneminde hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı 11,5 milyar dolara ulaştı

Türkiye’nin hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı 2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde 11,5 milyar dolar, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin ihracatı ise 813 milyon dolar olarak gerçekleşti. EHKİB’nin ihracatındaki ilk üç ülke arasında 196 milyon dolarla Almanya, 166 milyon dolarla İspanya, yüzde 3 artışla 76 milyon dolarla ise Hollanda yer alıyor.

 

EİB XVII. MODA TASARIM YARIŞMASI 

Finalistler: 

AYŞE HÜMEYRA TATAR

AYŞENUR KAYAR

BEYZA BAYRAM

ENES YOLCU

EZGİ KIZILTAN

MEHMET MELİH SEVİNÇ

MELİS DORU

MİREY DEMİRCİ

SERKAN ÇINAR

ZEYNEP KOÇ

 

17.EİB MODA TASARIM YARIŞMASI FİNAL JÜRİSİ

Tuğba HAZAR                           Jüri Başkanı

1.         Belma ÖZDEMİR                Moda Tasarımcısı- MTD Eş Başkanı

2.         Çiğdem AKIN                                  Moda Tasarımcısı

3.         Emre ERDEMOĞLU                      Moda Tasarımcısı

4.         Esin ÖZYİĞİT                                 İzmir Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı

5.         Fırat NEZİROĞLU             Moda Tasarımcısı ve Dokuma Sanatçısı

6.         Fırat ÖZDEMİR                  Fıratteks Firma Yetkilisi

7.         Gökay GÜNDOĞDU                       Moda Tasarımcısı

8.         Meltem Özbek                                  Moda Tasarımcısı

9.         Mert YEMENİCİOĞLU     Moda Stilisti

10.       Murat AYTULUM               Moda Tasarımcısı

11.       Nejla Güvenç                        Moda Tasarımcısı

12.       Nihan Peker                         Moda Tasarımcısı

13.       Niyazi ERDOĞAN               Moda Tasarımcısı

 

SEED / TOHUM 

Oluşum sürecinin başlangıcı olarak tohumu konumlandırdığımızda, kendimizi Teşekkül (biçim kazanma oluşma), Tekevvün (var olma, doğuş, oluşma) kavramlarının derinlerinde buluruz.

Algılarımızın sınırlarını zorladıkça varoluştan yok olmaya doğru bir yola gireriz ve yolun sonunda boşluklarımızı doldurabilme kabiliyetine erişiriz.

Tohum; Sınırlı kaynaklarla dolu bir dünyada, insanın sınırsız isteklerine ve gereksinimlerine cevaptır.

Var olmanın temeli olan TOHUM, varoluşçuluk akımını içinde barındırır. Varoluşçuluk, bireyselliğin ön plana çıktığı ve insan varlığını tüm yönleriyle incelendiği felsefi bir sistemdir.

Bu akımda, özgürlük ve sorumluluk kavramları ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle bu tema ile önce kendi varlığına sonra diğer insanlara karşı sorumlu hissetmelisin!

İşte tamda bu sebepten sürdürülebilir moda kavramının önemi SEED konsepti öne çıkarıyor, modanın tüketimini ve artık tüketilmişi tekrar var etme çabasını bu bağlamda tekrar fark ediyoruz.

EİB, ülkemizin genç tasarımcılarına kendini gösterme fırsatı vererek, farkındalık platformu yaratmak ve sektöre sunduğu yeni değerlerle Türk Moda Endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 17.’sini düzenleyeceği Moda Tasarım Yarışmasında, katılımcıların SEED konseptiyle, “SEZONDAN BAĞIMSIZ” olarak oluşturacakları Kadın ve Erkek Hazır Giyim koleksiyonlarını görmeyi heyecanla bekliyor.

EİB 17. Moda Tasarım Yarışması’nda tasarımcıların mentorluğunu ise moda tasarımcısı Özlem Erkan yaptı.

 

Ödüller neler?

-Birincilik Ödülü 100.000 TL

İkincilik Ödülü 75.000 TL

Üçüncülük Ödülü 50.000 TL.

-Yurtdışı Eğitim Bursu Ödülü:

-Yurtdışı Fuar Katılımı

 

Not: İlk 10 finalistin koleksiyonları Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda her yıl düzenlenmesi beklenen Türkiye Tasarım Haftası etkinliğinde sergilenecektir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk moda endüstrisi tasarım ve katma değeri bir araya getiriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGT Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin