1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Piyasa yüzde 25’i yıl sonu bekliyordu, tam bir ters köşe oldu’

Piyasa yüzde 25’i yıl sonu bekliyordu, tam bir ters köşe oldu’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Prof. Dr. Emre Alkin: “Merkez Bankası’nın piyasayla inatlaşmaması doğru bir görünüm. Merkez Bankası bugün gol attı.”
  • Prof Dr. Sadi Uzunoğlu: “Merkez Bankası yapamaz diyorduk ama yapabileceğini gördük. Güzel ve desteklenmesi gereken bir karar.”
  • iNFO Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz:

“Piyasa 200-250 beklerken 750 baz puanlık artış gelmesi tam bir ters köşe. Yeni kurmayların etkisi olabilir.”

  • iNFO Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke: 

“Yeni kurmaylar işe yaramış. Bu beklenmedik durum dalgalanmanın ardından pozitif fiyatlanmayla devam edecektir.”

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugün politika faizini 750 baz puan artırarak %17,5’ten %25’e yükseltti. Alınan bu kararın ekonomiye etkileri, İNFO Yatırım Youtube kanalında Mine Uzun’un moderatörlüğünde gerçekleşen canlı yayında Prof Dr. Emre AlkinProf Dr. Sadi Uzunoğlu, iNFO Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, ve iNFO Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke tarafından yorumlandı.

 

“Merkez Bankası Gol Attı”

Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendiren Prof. Dr. Emre Alkin, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Merkez Bankası yönetiminin, Cumhurbaşkanlığı ile uyum içerisinde olup siyasetin haberi olmadan bir karar alacağına inanmayanlardanım, bu inancım devam ediyor. Ancak Merkez Bankası Başkanı Sayın Gaye Erkan’ın daha fazla göz doldurduğunu düşünüyorum. Merkez Bankası’nın bankalara verdiği KKM yaptırmayacaksınız, vatandaşa yüksek TL mevduat faizi vereceksiniz gibi bir talimatın bankacılara etki etmediğini anladılar. Her kararın bir olumlu bir de olumsuz tarafı var. Herkes bilsin ki Merkez Bankamızın rezervleri bize ait olmayan paralardan oluşuyor. Bize ait olmayan paraları çıkardığımız zaman -50 milyar doların üzerinde net varlıkları var. Ülkeye kaynak girişi de yok. Sadece duyduğum kadarıyla Sayın Gaye Erkan’ın marifetleri sayesinde Dünya Bankası ile Türkiye arasında proje program kredisi çalışması var. Ciddi bir rakam ancak ama bu yekten hesaplara yatmıyor. Projeleri yapıp parça parça gelebilen rakamlar bunlar. Bizim rezerv ve kaynak sorunumuz var. O zaman döviz kazandırıcı faaliyetleri teşvik edecek bazı hareketler yapmamız lazım. O da yok, maliyetler artıyor. Şu anda Para Politikaları Kurulu üyeleri Merkez Bankası’nın Politika Faizi’ni bu artışla beraber bazı bankaların mevduat faizinin üzerine çıkarmıştır. Demek ki bankalar bundan sonra bu noktadan fonlanacak.  O zaman kredi maliyeti biraz yükselecek. Başka bir dengenin içine girdik. Kredi kullananlar için biraz daha yüksek maliyetler olacak. KKM’ler içinse ‘Döviz kazancı peşinde koşuyorduk ama KKM’nin faizi düştü, en iyisi biz Türk Lirası tarafında yüksek faiz veren eski sisteme geri dönelim’ diyecekler. Merkez Bankası’nın piyasayla inatlaşmaması doğru bir görünüm. Merkez Bankası bugün gol attı. İlla da her gün kötü konuşmamak lazım. Ama maçı kazanırken de bir ‘Pirus Zaferi mi oldu?’ onu anlayacağız. 750 baz puan artırdığımızda ortaya çıkacak yan etkilere değecek mi bu yapılan. KKM’den gözle görülen bir çözülme oluşturacak mı, kredi faizlerinin yükselmesi sebebiyle ortaya çıkan zorlu durumlara değer mi, yoksa bu büyümeyi yavaşlatır mı bilmiyoruz. Merkez Bankası risk aldı. Yıllar önce kendisinden bekleneni bu yönetim yaptı. Dolayısıyla ben tebrik ediyorum” açıklamasını yaptı.       

 

“Yapılması gerekeni yaptı”

 

Prof Dr. Sadi Uzunoğlu ise “Faiz %20’ye gelir diyenlerdendim. Söylemler bu çerçevedeydi. Yanlış tahmin yaptım” diyerek şunları söyledi:

“O zaman kötüleyeyim diyemem. Çünkü Merkez Bankası yapılması gerekeni yaptı. Enflasyon 1 ayda yüzde 8 civarında, hâlâ artış enflasyonun altında… Beklenen enflasyon kadar yukarı doğru kademeli olarak çekmesi lazım. Eylül’de de buna benzer bir artış olması lazım. Şok artış ama yeterli değil. Merkez Bankası ilk defa dedi ki ‘Bu iş böyle olmuyor, faizleri yukarı doğru çıkarmamız lazım.’ Eğer negatif reel faiz politikası devam edecekse TL’nin nasıl cazip hale getirileceğini de çözmemiz gerekiyor. Merkez Bankasının Faizi %25, enflasyonun hala çok çok altında… Merkez Bankası yapamaz diyorduk ama yapabileceğini gördük. Bizler için güzel ve desteklenmesi gereken bir karar. Güçlü talepten ziyade arzda problem var. Yeteri kadar mal üretilmiyor. Arz’da problemlerimiz var. Sadece kurdan ve fiyat dengesizliklerinden değil. Üretimi artırmalıyız. Bankacılık sektörü bir şekilde kendisini koruyacak. Bankacılık sektörü kârlı olmaya devam edecek. Yıl sonu itibariyle 60’lar seviyesinde bir enflasyon olacak. Bu yetmez, daha da atılacak adımlar var. Sonuç olarak Merkez Bankası iyi bir adım attı” dedi.

 

“Tam Bir Ters Köşe”

Merkez Bankası’nın 750 baz puanlık artışını “muazzam” olarak değerlendiren iNFO Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, “Alınan karar piyasalar için büyük bir sürpriz. Genel beklenti  200-250’lik bir artıştı. 750 baz puanlık artış gelmesi tam bir ters köşe. Yeni kurmayların etkisi olabilir. Ancak 3’ncü toplantıda atılan adımın 1’nci toplantıdaki adımdan büyük olması iletişim açısından sıkıntılı” değerlendirmesini yaptı. 

 

“Mesajı Net Verdiler”

iNFO Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke, “Muhtemelen mesajı sert vermek istemişler. Şahin mi gelecek diye düşünüyorduk rakamla bu mesajı net bir şekilde vermiş oldular. Bankalar bu durumu sevdi, tavana doğru hareket eden bir bankacılık sektörü var. Faiz kararı sonrası endeks 7750’ye geldi, 7800’ün üzerine de çıkabilir. Bu beklentilerin de çok üzerinde. Çünkü yüzde 20 civarlarında bekliyorduk. Akıllarda ‘Faiz yukarı giderse bu para borsadan çıkar mı?’ sorusu var. Ana hareketlilik yine beklediğimiz sektörler üzerinde gelecektir. Ama hâlâ söylüyorum endekste 7800’ün üzerinde net kapanışlar gerekiyor. Yatırımcılar açısından hisse senedi seçmenin önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz. Merkez Bankası’nın bu açıklamasından sonra hisse senedi seçmek çok daha önemli bir hale geldi. Sonuç olarak yeni kurmaylar işe yaramış. Bu beklenmedik durum dalgalanmanın ardından pozitif fiyatlanmayla devam edecektir” yorumunu yaptı. 

 

iNFO Yatırım Hakkında:

30 yılı aşkın bir süredir sermaye piyasaları alanında faaliyet gösteren İNFO Yatırım Menkul Değerler, sermayesi güçlü ve halka açık Hedef Yatırım Bankası, Hedef Portföy, Hedef GSYO şirketlerini de bünyesinde bulunduran Hedef Holding iştirakidir. İNFO Yatırım, bireysel ve kurumsal yatırımcılara, sermaye piyasası araçlarının alım–satım aracılığının yanı sıra, yatırım danışmanlığı, portföy yönetimi, yurt dışı işlemler ve kurumsal finansman hizmetleri sunmaktadır. İNFO Yatırım, Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ve Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri’nde aracılık hizmeti vermekte olup, faaliyet gösterdiği alanlarda etkinliğini giderek artırmaktadır. 2011 yılında halka arz edilen şirket Borsa İstanbul’da İNFO koduyla işlem görmektedir. Güçlü öz sermayesini, piyasalardaki tecrübe ve uzman kadrosunu teknolojik altyapı ile birleştiren İNFO Yatırım, 10’u İstanbul’da olmak üzere toplam Türkiye’nin 28 noktasında hizmet vermektedir.

Prof. Dr. Emre Alkin

1969 yılında İstanbul’da doğdu. 1987 yılında Saint-Michel Lisesi’ni bitiren Alkin 1991 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans (1993) ve doktora (1996) eğitimini tamamlayarak 1997’de doçent, 2002 yılında ise profesör unvanını aldı. İMKB Başkan Danışmanlığı (1999-2003), TİM Genel Sekreterliği (2000), Vergi Konseyi Üyeliği görevlerini yürüttü. Çukurova Holding, Doğan Holding, Anadolu Holding ve Altınbaş Holding’de görev aldı. Çeşitli gazetelerde ekonomi alanında köşe yazarlığı, TV8, SkyTürk, A Haber, CnnTürk, TRT Haber, TV100 gibi televizyon kanallarında ekonomi yorumculuğu yaptı. Daha önce İstanbul Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Altınbaş Üniversitesi’nde farklı görevlerde bulunan Alkin, Nisan 2022’de İstanbul Topkapı Üniversitesi rektörü olarak atanmıştır.

Müzikle ilgilenmektedir. İki çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

 

Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu 

1960 doğumlu olan Sadi Uzunoğlu, Uludağ Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü mezunudur. İstanbul Üniversitesi ’inde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. 1985’de İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olmuş, aynı fakültede akademik kariyerine devam etmiş; 2001 sonuna kadar İktisat Doçenti olarak görev yapmıştır. Akademik kariyerine Trakya Üniversitesi İİBF’de profesör ve İktisat Bölüm Başkanı olarak devam etmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında birçok makale ve çalışmaları bulunan Uzunoğlu’nun, şu anda piyasada bulunan kendi ve/veya ortak yazarlı kitapları: “Para ve Döviz Piyasaları”,   “Çağ Atlamada Yeni Dönem”, “Temel Ekonomi”, “Finans Matematiği Çalışma Kitabı, HP Uygulamalı” “Güncel Ekonomik Sorunlar : Dünya Ekonomisi”, “Güncel Ekonomik Sorunlar : Global Kriz”, “Yeni Başlayanlar İçin Bankacılık”, “Yeni Başlayanlar İçin Ekonomi”, “Mikro ekonomi”…

 

Mehmet Mert Yılmaz- İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı

1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü’nden mezun olan Mert Yılmaz, iş hayatına sigorta sektöründe başlamıştır. 1995 yılında sermaye piyasaları ile yolu kesişen Yılmaz, 25 yıla yakın süredir Türkiye sermaye piyasalarının önemli aracı kurumlarında Araştırma ve Pazarlama-Satış bölümlerinde orta ve üst düzey yöneticilik yapmıştır. Halen İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de görev yapmakta olan Mert Yılmaz, aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin MBA Programı’nda ve Nişantaşı Üniversitesi’nde ise Lisans Programında Öğretim Görevlisi olarak ekonomi ve finans dallarında ders vermektedir. Çeşitli TV ve radyo kanallarında yorumculuk yapan ve kendine ait bir Youtube kanalı bulunan Mert Yılmaz, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde STÖ’lerin ve üniversitelerin davetleri ile Dünya Ekonomisi, Türkiye Ekonomisi, Sermaye Piyasaları, Kişisel Gelişim ve Farkındalık seminerleri veren Mert Yılmaz, aynı zamanda “MY Eğitim Danışmanlık” şirketinin kurucu ortağıdır.

 

iNFO Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke

Sertaç Ekeke, 2008’de Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nden mezun oldu. Hedefonline firmasında Analist olarak iş yaşamına başlayan Sertaç Ekeke, 2009-2011 yılları içinde DenizBank Ege Özel Bankacılık Şubesi’nde portföy yöneticisi olarak görevine devam etti. 1983’te Muğla’da dünyaya gelen Ekeke SPK 3 Türev düzey lisansına sahip, ileri derecede İngilizce biliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Piyasa yüzde 25’i yıl sonu bekliyordu, tam bir ters köşe oldu’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGT Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin